NIE MYŚL ZBYT DUŻO
NIE MYŚL ZBYT DUŻO..
W Zimbabwe lokalne plemiona używają wyrażenia, które doskonale podsumowuje większość współczesnych problemów psychologicznych.
Jest to słowo kufungisisa, które można przetłumaczyć dosłownie jako “myśleć zbyt dużo”, np. o problemach życia codziennego, czy o przeszłych traumatycznych wydarzeniach.
Wśród Shona, jednego z plemion tego regionu, skłonność do ciągłego zaprzątania sobie głowy problemami jest postrzegana jako przyczyna złego samopoczucia. Temu zachowaniu przypisuje się problemy zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Tubylcy uważają na przykład, że kunfungisisa może wywołać depresję lub lęk, ale także inne przypadłości, takie jak zmęczenie lub ból głowy.
Moja codzienna praktyka również potwierdza, iż myślenie człowieka może stać się dla niego mieczem obosiecznym. Nie zdarzyło mi się jeszcze spotkać osoby, która miałaby objawy depresyjne i która nie myślałaby za dużo. Prawie wszystkie osoby mające zaburzenia snu mówią o natłoku myśli pojawiającym się w głowie tuż przed zaśnięciem. Dlatego też jedną z praktyk używanych w psychoterapii jest praca nad własnym myśleniem, która zaczyna się od ograniczania czasu na myślenie.